Wyszczuplanie policzków (bichectomia)

Zabieg wyszczuplania policzków wykonuje się w celu odchudzenia okolicy policzka, podkreślenia kości policzkowych, linii żuchwy (wykonanie zabiegu może przyczyniać się do zmniejszenia tzw. chomików)

Technika zabiegowa polega na usunięciu poduszeczek tłuszczowych (tzw. ciała tłuszczowego Bichata) zlokalizowanych w głębokich partiach policzka przez niewielkie nacięcie błony śluzowej policzka wewnątrz ust.

Podczas zabiegu modelowana jest przestrzeń policzkowa, a zakres preparacji i usunięcia tłuszczu z policzka dostosowany jest zarówno do uwarunkowań anatomicznych, jak i indywidualnych oczekiwań Pacjenta.

Informacje o zabiegu

Cel zabiegu

Odchudzenie policzków, podkreślenie kości policzkowych i linii żuchwy

Technika zabiegowa

Usunięcie poduszeczek tłuszczowych przez niewielkie nacięcie policzka wewnątrz ust

Zalety techniki zabiegowej

Możliwość modelowania przestrzeni policzkowej zarówno do uwarunkowań anatomicznych, jak i indywidualnych oczekiwań Pacjenta

Znieczulenie

Znieczulenie miejscowe

Czas zabiegu

Czas trwania zabiegu: 1-1,5 godziny

Jakie są wskazania do zabiegu?

Bichectomia to technika chirurgiczna służąca wyszczuplaniu okolicy policzków. Efektem zabiegu jest redukcja objętości policzków, co przyczynia się do podkreślenia kości jarzmowych (kości policzkowych), linii żuchwy, a także w niektórych przypadkach zmniejszenie tzw. „chomików”.

Konsultacja lekarska

Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską. Podczas konsultacji następuje planowanie czynności chirurgicznych a lekarz dokładnie ocenia anatomię policzka, gdyż każdy Pacjent wykazuje odmienną dystrybucję tkanki tłuszczowej. Zakres preparacji i usunięcia tłuszczu z policzka dostosowany jest zarówno do anatomii operowanej okolicy, jak również do oczekiwań Pacjenta.

Zabieg

Ciało tłuszczowe Bichata jest jedną z pięciu ciał tłuszczowych, które znajdują w przestrzeni policzkowej. Zabieg nie polega na kompletnym usunięciu tłuszczu, a jedynie wyrzeźbieniu i wymodelowaniu delikatnej okolicy anatomicznej, jaką jest przestrzeń policzkowa. Czas trwania zabiegu szacuje się na 1-1,5 godziny. Zabieg usunięcia poduszeczek tłuszczowych (tzw. ciała tłuszczowego Bichata) polega na wycięciu części tłuszczu z głębokich partii policzka i poprzez dostęp wewnątrzustny z niewielkiego cięcia na błonie śluzowej policzków. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (stomatologicznym). Na koniec zabiegu lekarz założy Pacjentowi szwy, które w większości przypadków będą szwami wchłanialnymi, czyli takimi, które nie wymagają usuwania. Wstępny efekt możemy zaobserwować już po zabiegu, a ostateczny rezultat otrzymujemy po zakończeniu wszystkich procesów regeneracyjnych. Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego Pacjenta. Na efekt w szczególności mogą wpływać takie czynniki jak: wiek, stan zdrowia, tryb życia Pacjenta, stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.

O czym należy pamiętać?

Należy wykonać badania zlecone przez lekarza:

  • grupa krwi – oryginał,
  • skrócony układ krzepnięcia (APTT, PT, INR),
  • morfologia krwi obwodowej (z rozmazem),
  • sód, potas,
  • glukoza,
  • kreatynina,
  • CRP.

Maksymalne korzyści i minimalne ryzyko wynikające z zabiegu wyszczuplania policzków można uzyskać jedynie poprzez bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarskich
w trakcie gojenia się operowanego obszaru.

Ze względu na miejsce nacięcia (wewnętrzna część jamy ustnej) ważne jest, aby w tym czasie utrzymać czystość i ograniczyć przyjmowanie twardych posiłków. Wedle zaleceń lekarza,
do momentu zagojenia Pacjent powinien płukać jamę ustną specjalnym płynem antyseptycznym. Należy także przyjmować leki, jeśli zostały przepisane przez lekarza. Finalny efekt uzyskujemy po kilku tygodniach ze względu na możliwy obrzęk. Okres rekonwalescencji jest stosunkowo krótki a Pacjent bezpośrednio po zabiegu jest w stanie powrócić do normalnej aktywności fizycznej.

 

Do normalnych reakcji po zabiegu wyszczuplania policzków zalicza się:

  • krwiak,
  • obrzęk,
  • miejscowe zasinienie.

Istnieje szereg przeciwwskazań, które mogą ograniczać możliwość wykonania zabiegu wyszczuplania policzków, jednakże w każdym przypadku ostateczną decyzję zabiegową podejmuje zawsze lekarz po rozmowie z Pacjentem.

Do przeciwwskazań można zaliczyć:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • aktywne infekcje, schorzenia i zmiany zapalne skóry,
  • nieustabilizowane choroby upośledzające prawidłowe gojenie się rany, choroby układu krążenia, nowotworowe, autoimmunologiczne, wątroby, zaburzenia funkcji nerek, cukrzyca, epilepsja,
  • antybiotykoterapia, chemioterapia i przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
  • niechęć do rygorystycznego stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

Aby umówić się na zabieg wystarczy wykonać 3 proste kroki

Przyjdź na kwalifikację

Omów z lekarzem interesujący Cię zabieg i poddaj się niezbędnym badaniom diagnostycznym

Wykonaj zabieg

Odzyskaj młody wygląd